21 Sie, 15

Skąd się wzięła tradycja dawania kwiatów?


Tradycja dawania kwiatów sięga podobno czasów prehistorycznych. Odkopując naszych przodków znajdowano przy nich kwiaty… a raczej ślady po nich pozostawione w skamieniałościach. Później w starożytnej Grecji i Rzymie kwiatami zdobiono miejsca święte. Niektóre kwiaty przyporządkowywano odpowiednim bogom. Hieroglify egipskie i zapiski w Chinach również wielokrotnie wspominają o obecności kwiatów jako formy tradycyjnych ozdób i podarków.

W średniowieczu zwyczaj dawania kwiatów bardzo się umocnił. Ówcześnie kościół piętnował publiczne wyrażanie uczuć. Zakochani przekazywali sobie więc komunikaty w postaci kwiatowych bukietów. Taki sposób nie stwarzał zagrożenia że zostanie to zauważone a nawet zgłoszone… Pary potrafiły kodować wiadomości w bukietach przekazując sobie proste informacje, umawiając się w ten sposób na spotkania.

W latach 1700 król szwedzki Karol II wprowadził kodowanie informacji w bukietach na nowy poziom. Skopiował ten pomysł od perskiego zwyczaju. Język kwiatowy używany był bardzo często w Turcji do przekazywania sobie całych komunikatów. Sposób i możliwości kodowania informacji zostawały ciągle ulepszane. Do tego stopnia że za pomocą kwiatowych bukietów nie wzbudzając żadnych podejrzeń przekazywano całe komunikaty wojskowe.
W czasach Wiktoriańskich publikowano książki o znaczeniu kwiatów oraz o tym jak je układać by dany bukiet przekazywał sobą odpowiednią wiadomość.

Co ciekawe w teatrze już od starożytności wierzono że przystrajanie bądź używanie kwiatów na scenie przynosi pecha. Jedynie wręczanie prowadzącej kwiatów na koniec spektaklu przynosiło powodzenie.
Obecnie nie kodujemy już całych wiadomości w bukietach, jednak czasami jeden kwiat podarowany miłej nam osobie może oznaczać więcej niż 1000 słów…
Na co jeszcze zwracamy uwagę w obecnych czasach – na kolor kwiatów.

Na przykładzie róż białe oznaczają szczere, miłe życzenia. Żółte są niekoniecznie miłe i wywołują negatywne emocje. Chcąc okazać przyjaźń podarujmy różowe róże. Stopniując poziom czerwieni po różu silniejsza od przyjaźni może być tylko miłość i właśnie czerwone kwiaty dajemy najważniejszym dla nas osobom. Jeśli miłość się skończy… Czego nie życzę nikomu… Fiolet jest kolorem oznaczającym zakończenie i jeśli miłość mija czerwień kwiatów może zamienić się w ten właśnie kolor.

Żeby jeszcze skomplikować sprawę – żółte kwiaty w połączeniu np. z czerwonymi to oznaka radości i szczęścia. Zupełnie jakby odrobinę żalu i zgryźliwości dodać do miłości ciut osłabiając jej intensywność.
Tworząc bukiet dla bliskiej Ci osoby pamiętaj… najbardziej liczy się gest i włożone w to serce. Nie każdy z nas musi mieć doktorat z chemii żeby wiedzieć jak połączyć kwiaty w bukiecie. Ostatecznie możemy zdać się na wiedzę zaufanej florystki.