15 Maj, 15

Dziecko w ogrodzie. Szalone, zwariowane, aczkolwiek bezpieczne zabawy w ogrodzie.


Okres dzieciństwa jest bardzo ważny podczas rozwoju dziecka. A zatem warto zadbać o to, aby z tego dzieciństwa wyniosły jak najwięcej wartościowych wskazówek. Najskuteczniejszą metodą będą zabawy. A nic tak nie cieszy, jak zabawy w ogrodzie, na świeżym powietrzy w kontakcie z przyrodą!

Dlaczego warto bawić się z dzieckiem w ogrodzie?

Należy powtarzać to jak mantrę. Aktywność na świeżym powietrzu pozwala nam na uspokojenie skołatanych nerwów, na rozluźnienie się i odpoczynek. Sprawdza się to również w przypadku dzieci. Psychologowie jednogłośnie twierdzą, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu łagodzi stres i poprawia samopoczucie.

Ponadto, osoby, które spędzają sporo czasu na świeżym powietrzu wykazują większą kreatywność w rozwiązywaniu problemów i mają lepszą pamięć, aniżeli osoby, które przesiadują w pomieszczeniach zamkniętych.

Same dzieci instynktownie czują się lepiej w otoczeniu zieleni. Niestety, zmienia się to z wiekiem, a te starsze dzieci coraz częściej preferują przebywanie w zamkniętych miejscach.

Zatem warto, już od najmłodszych lat, zapewniać dzieciom miejsca ze sporą ilością wolnej przestrzeni na świeżym powietrzu. Na pewno będą Ci wdzięczne, a nie zapominajmy, że dzieci uwielbiają wręcz czuć się wolne i niezależne, w granicach rozsądku.

Oprócz tego, na plus na pewno jest to, że ogrody są zdecydowanie lepszymi miejscami do zabaw dla pociech, niż same place zabaw. I na pewno są bezpieczniejsze.

Ogrody tak naprawdę gwarantują pole do popisu, jeżeli chodzi o zorganizowanie konkretnych atrakcji i miejsc zabaw. Można mieć wpływ na to, w co potencjalnie będzie bawić się dziecko, a także można mieć kontrolę nad tym, w jaki sposób to robi, tak, aby dziecko nie wyrządziło sobie żadnej krzywdy. Mało tego, z czasem znacznie łatwiej jest pozwolić dziecku na bawienie się samemu we własnym ogrodzie, niż na publicznym placu zabaw.

I jak najbardziej nie chodzi o to, aby ograniczać swoje pociechy. Wręcz przeciwnie! Dziecko zostawione samo, bez nadmiernej kontroli swojego rodzica rozwija w sobie poczucie odpowiedzialności i samodzielności, a także uczy się samodzielnego wpływania na swoje otoczenie. We własnym ogrodzie dziecko może wykopać coś w ziemi, zbudować coś z piasku, czy wykorzystać wszystko to, co ma pod ręką do stworzenie jakiejś niesamowitej, jego zdaniem, maszyny przyszłości.

Jakie zabawy w ogrodzie?

Wyróżniamy różne typy zabaw: dzieci mogą bawić się ruchowa z wykorzystaniem elementów sportu; mogą skupić się na obserwacji przyrody i zachodzących w niej zmian, a także mogą wspólnie bawić się z rodzicami w różne gry edukacyjne, a nawet spróbować pomagać im przy pielęgnacji ogrodu. My skupimy się raczej na tych, które wymagają od maluchów trochę ruchu.

Domek na drzewie i nie tylko na nim

Każde dziecko marzy o miejscu, w którym będzie mogło schować się przed całym światem. Szczególnie kiedy to miejsce jest dokładnie takie, o jakim marzyło. Domek na drzewie i zabawa w nim pozwoli oderwać się dziecku od świata „normalnego” i pozwoli mu przenieść się do świata fantazji, dokładnie tego, które jest w jego małej główce.

Nie każdy jednak ma na tyle duże i solidne drzewo, aby było konstrukcją, na której można oprzeć cały domek. Zainwestuj w coś innego. Postaw w swoim ogrodzie domek przytwierdzony do podłoża. Na pewno będzie dla dziecka ciekawym urozmaiceniem i będzie lubiło spędzać tam czas!

Idealnym domem mogą też być Twoje meble ogrodowe – duży stół obiadowy przykryty kocem doskonale sprawdzi się w tej roli.

Trampolina to czad!

O trampolinie wspominaliśmy przy okazji aktywności i ćwiczeń, które można uprawiać w ogrodzie, ale w tym wypadku również świetnie się sprawdzi! W prawdzie może nie być najlepszym pomysłem dla tych najmłodszych uczestników zabawy, ale pod odpowiednią opieką jak najbardziej można pozwolić się takiemu dziecku poodbijać wewnątrz trampoliny.

Trampolina świetnie wpływa na rozwój wszystkich mięśni, poprawia kondycje, gibkość, zwinność i dostarcza dziecku bardzo dużo pozytywnej energii. A dokładnie tego potrzebują. Ruch będzie dla nich ważny. Poza tym, kto powiedział, że muszą robić to same? Jak najbardziej możesz bawić się tam razem z nim. Na pewno zapewnicie sobie dużo frajdy!

Piaskownica nie musi go nudzić

No pewnie, że nie! Dla tych najmłodszych i trochę starszych fajnym rozwiązaniem może być piaskownica w ogrodzie. Maluch może dać tam upust swojej wyobraźni budując niesamowite budowle przy pomocy niezwykłych kształtów i foremek. Nie jest to najbardziej zwariowana zabawa na świecie, ale gwarantuję, że dzieci wręcz uwielbiają się tam bawić!

Zjeżdżalnie i baseny

Na ciepłe dni super jest się ochłodzić, a chlapanie się wodą zawsze dostarcza dużo frajdy. Może warto zainwestować w zjeżdżalnie wodną, albo basen? Można dorzucić do tego jakąś niewielką piłkę i voilà – mnóstwo śmiechu i zabawy gwarantowane!

Jak już o piłce mowa, to fajnie będzie do zabawy włączyć elementy sportu, takie jak siatkówka, czy zbijak.

Badminton

Na koniec aktywność, która świetnie nadaje się do uprawiania jej na otwartej przestrzeni pośród zieleni (pod warunkiem, że zieleń nie będzie kradła nam lotek).

Dwie rakiety i jedna lotka – takie proste, a sprawia mnóstwo radochy, cieszy i przy okazji latanie z punktu do punktu w celu „złapania” i odbicia lotki kosztuje nas trochę energii. Zatem może być fajnym punktem zaczepnym do spędzenia czasu razem z dzieckiem. No i tak naprawdę nie ogranicza się tylko i wyłącznie do dwóch graczy, bo gra na większą ilość rakietek jest jak najbardziej wskazana!