25 Cze, 19

Czym jest poduszka antyalergiczna?


W każdym domu mamy do czynienia z roztoczami kurzu domowego. Najbardziej wrażliwymi na roztocza osobami są rzecz jasna alergicy, którzy powinni ich unikać i dbać, aby w ich domach było jak najmniej kurzu. Poza środkami czystości, które warto stosować, można również zaopatrzyć się w akcesoria takie jak poduszka antyalergiczna. Tego rodzaju poduszka oczywiście nie likwiduje kurzu i bezpośrednio nie wpływa na ilość roztoczy w domu, ale mimo to jest bardzo ważnym elementem wyposażenia sypialni alergików. Jest wiele zalet, które przemawiają za tym, aby stosować taką poduszkę, oto kilka z nich:

  •  struktura – poduszka posiada specjalne kanaliki, które wspomagają przepływ powietrza i wilgoci, dzięki czemu roztocza i drobnoustroje nie zatrzymują się na jej powierzchni,
  •  wykonanie – poduszka wykonana jest w solidny sposób, dzięki temu w trakcie prania, a szczególnie wirowania jej szwy nie rozrywają się i nie pękają, co sprawia, że po wyciągnięciu z pralki poduszka wygląda jak nowa,
  • materiały – poduszka wykonana jest z trwałego materiału, zazwyczaj jest to pianka termoelastyczna, która dostosowuje się do kształtu naszego kręgosłupa, co świetnie wpływa na jego zdrowie i na nasz sen. Ponadto materiały są przystosowane do prania w co najmniej 60 stopniach – jest to temperatura, w której wszystkie roztocza i drobnoustroje giną.

Poduszka antyalergiczna – czy tylko dla alergików?

Wiele osób nie kupuje poduszki antyalergicznej z tego tylko względu, że nie mają alergii na roztocza kurzu domowego. Warto jednak podkreślić, że poduszka antyalergiczna nadaje się dla każdego i wręcz wskazane jest, aby ją stosować, nawet jeśli nie jesteśmy alergikami. Przede wszystkim tego rodzaju poduszki zapewniają wysoki komfort spania. Materiał, z którego są  wykonane, jest wysoce elastyczny, dzięki temu z łatwością dostosowuje się do kształtu naszego kręgosłupa, dbając przy tym o właściwe podparcie odcinka szyjnego. Kolejną zaletą jest higiena. Dzięki kanalikom zyskujemy właściwą wentylację, odprowadzanie wilgoci i przepływ powietrza w poduszce. 

To wszystko sprawia, że sen jest zdrowszy i bardziej higieniczny. Można zatem powiedzieć, że tego rodzaju poduszka jest nie tylko antyalergiczna, ponieważ nadaje się również dla osób, które odczuwają dyskomfort w odcinku szyjnym kręgosłupa. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ ortopedyczna poduszka antyalergiczna daje gwarancję prawdziwego wypoczynku odciążającego zmęczony po całym dniu kręgosłup.

Jak wybrać poduszkę antyalergiczną?

Wybór poduszki antyalergicznej wbrew pozorom nie jest trudny. Istotne jest, aby w trakcie szukania takiej poduszki nie zapominać o tym, że materiały, z których jest wykonana, muszą dać się wyprać w temperaturze co najmniej 60 stopni. Tak jak wcześniej informowaliśmy, ta temperatura sprawia, że roztocza i drobnoustroje giną. Ważne jest również wypełnienie poduszki – nie powinno się wybierać wypełnienia z pierza, puchu, wełny różnych zwierząt oraz sztucznych materiałów wątpliwej jakości. Wszystkie te materiały mogą niepotrzebnie gromadzić roztocza lub nie nadawać się do prania w wyższych temperaturach. Lepiej wybrać piankę lub włókno bambusowe – te materiały znacznie lepiej nadają się jako wypełnienie poduszki antyalergicznej. 

Na co dodatkowo zwracać uwagę?

  • Poszycie poduszki – najlepiej wybrać bawełnę, która świetnie odprowadza wilgoć. Godne polecenia są również materiały syntetyczne oraz len lub jedwab.
  • Zawartość włókien srebra – włókna srebra dodatkowo wspomagają alergików poprzez jonizację powierzchni poduszki, co ma działanie antyalergiczne i przeciw grzybicze.
  • Certyfikaty – niektóre poduszki są droższe, ale za to posiadają certyfikaty potwierdzające wysoką jakość materiałów, z których zostały wykonane. W tym przypadku warto dopłacić i wybrać wyższą jakość snu.
  • Zawartość dodatkowych składników antyalergicznych, takich jak na przykład aloes, który posiada łagodzące właściwości dla skóry.

Poduszki antyalergiczne są bardzo ważne w łóżku alergika i nie tylko. Ich wybór jest dość łatwy, a skutki stosowania mogą być zaskakująco dobre. Ważne jednak, aby zwrócić uwagę na materiał, z którego poduszka jest wykonana oraz na jej strukturę. A kiedy wybierzemy już tę idealną poduszkę połóżmy się wygodnie i przetestujmy komfort snu, jakiego jeszcze nie znaliśmy.