22 Maj, 15

5 najpiękniejszych ogrodów botanicznych świata


Spragnieni wiosny, ciepła i życia, często chcemy zwiedzać i oglądać, spacerując po przepięknych parkach i korzystając z niesamowitego spokoju, jaki oferuje nam natura.

Ogrody botaniczne to idealne miejsce przeznaczone do wyciszenia się, do przepełnienia się zachwytem wobec przepięknych roślin, które się tam znajdują i do spędzenia czasu w bardzo przyjemny sposób. Okres wiosny, czy lata, to z kolei idealny czas, by skorzystać z dobrodziejstw właśnie tych ogrodów. Ogromne ilości gatunków roślin nieznanych Ci na co dzień mogą być świetnym urozmaiceniem codziennej rutyny. Może warto wybrać się tam już teraz? Poniżej przedstawiamy listę pięciu najpiękniejszych ogrodów botanicznych z całego świata!

Kew Gardens (Londyn, Wielka Brytania)

kew1

Królewskie Ogrody w podlondyńskim Kew mają już ponad 250 lat. Mało tego, w rozległych kompleksach ogrodów i szklarniach zgromadzonych zostało blisko 7 milionów okazów roślin, co stanowi największą ich kolekcję na całym świecie.

Niewątpliwie rośliny w takich miejscach wprawiają w osłupienie, jednak to, co wyróżnia Ogrody Królewskie spośród innych obiektów tego typu, to to, że zwiedzający mają możliwość oglądania przepięknej roślinności z poziomu wysokiego na 18 i długiego na 200 metrów chodnika, który znajduje się ponad wierzchołkami drzew. Cała konstrukcja kołysze się na wietrze, co może sprawiać, że poczujemy się jeszcze bliżej natury. Zbliżenie – tym razem z roślinami wodnymi – zapewniają nam liczne mostki i mosteczki przeciągnięte nad tutejszymi oczkami wodnymi.

Roślinności wodnej towarzyszą piękne budynki z oczkami wodnymi, a w nich – rozmaite gatunki lilii wodnych – w tym Wiktorii Królewskiej o liściach o średnicy do 4 metrów. Ciekawostką może być to, że na tej lilii, w warunkach naturalnych może stanąć bez problemu człowiek ważący do 75 kg!

Wartymi do zwiedzenia w Kew Gardens są na pewno alpinarium, wyposażone w automatycznie sterowane rolety przeciwsłoneczne oraz obieg chłodnego powietrza, schładzanego pod ziemią w labiryncie rur; palmiarnia; cieplarnia Księżnej Walii z dziesięcioma strefami klimatycznymi sterowanymi komputerowo – od pustyni po tropiki; czy przepiękny budynek Szklarni Klimatu Umiarkowanego.

Warto udać się i odwiedzić kilka budowli ozdobnych znajdujących się w Kew. Wyróżniamy tam m.in. 50 metrową Wielką Pagodę, stylizowana na wzór oryginalnych pagór chińskich; replikę japońskiej bramy wysłannika cesarza (Chokushi-Mon) stojącej w świątyni Nishi-Hongan-ji w Kioto; japoński Dom Minka; Domek Królowej Charlotty, który został jej ofiarowany przez Jerzego III; czy Pałac Kew zbudowany w metodzie znanej, jako wątek Holenderski nadając budowli iście błyskotliwego holenderskiego wyglądu.

kew2

http://www.kew.org/

Ogród Keukenhof (Lisse, Holandia)

Ogród kuchenny (bo tak brzmi jego tłumaczenie), to największy i najpiękniejszy ogród holenderski, i jeden z najpiękniejszych na świecie. Co roku odwiedzany jest przez setki tysięcy turystów z całego świata. Ogród położony jest pomiędzy Amsterdamem i Hagą, w miejscowości Lisse. Jest jednocześnie największym ogrodem z kwitnącymi roślinami cebulowymi, takimi jak tulipany, hiacynty, krokusy, czy narcyzy, które są tam wysadzane ręcznie.

To miejsce zawdzięcza swoją interesującą nazwę bogatej historii. Tereny te w XV w. należały do holenderskiej księżnej Jacoby z Bawarii, która w tej właśnie okolicy spędzała najwięcej swojego czasu. Tutaj polowała, a przede wszystkim zbierała zioła do zamkowej kuchni. Stąd też nazwa Keukenhof – „ogród kuchenny”.

W Keukenhof już od kilku lat propagowana jest idea „ogrodów inspirujących” skierowana przede wszystkim i z myślą o czytelnikach magazynów poświęconych kwiatom i ogrodom. Ogrody inspirujące cieszą się dużą popularnością, bo dla każdego, zarówno początkującego, jak i doświadczonego ogrodnika, są prawdziwą skarbnicą pomysłów.

Niemal co tydzień Keukenhof oferuje również zmieniające się wystawy kwiatów w pawilonach: Oranje Nassau, Willem Alexander, czy Beatrix. Warto też zwrócić uwagę na stałą wystawę tulipanów, a pod koniec sezonu wystawę lilii, która w przeciągu ponad 20 lat stała się największą doroczną wystawą lilii na świecie.

Po całym ogrodzie od lat można przemieszczać się rowerem, po wyznaczonych trasach, zaś do dyspozycji oddana została nowa atrakcja – „ciche łodzie”, wyposażone w elektryczne silniki, które są przyjazne dla środowiska, nie zakłócają spokoju i doskonale nadają się do pływania po sieci kanałów przecinających cebulowe pole.

Berliński Ogród Botaniczny (Berlin, Niemcy)

Z ponad 43 hektarami powierzchni i około 22 tys. różnych gatunków roślin jest trzecim co do wielkości ogrodem botanicznym na świecie. Przy ogrodzie znajduje się również Muzeum Botaniczne. Zarówno ogród jak i muzeum odwiedza pół miliona gości.

Teren otwarty Ogrodu Botanicznego został zaprojektowany przez Englera jako ogród krajobrazowy. Rośliny zaprezentowane są tu w skupieniach i warunkach typowych dla różnych części świata.

Południowa i zachodnia część ogrodu zajmuje arboretum z bogatą i systematyczną kolekcją roślin rodzimych. W północno-zachodnim krańcu ogrodu umiejscowiono natomiast dział systematyki roślin, w którym rośliny zostały uszeregowane pod względem pokrewieństwa. Ta część ogrodu uległa zniszczeniu w kwietniu i maju 1945 podczas nalotów i ostrzału artyleryjskiej w czasie bitwy o Berlin.

Najstarszą rośliną w Ogrodzie Botanicznym jest palma z klasy rodzin sagowcowych. Wielkie wrażenie robi rosnący w wielkiej szklarni olbrzymi bambus o wysokości 25 m, średnicy 15 cm i z przyrostem wysokości do 30 cm dziennie. Botaniczną rzadkością jest ponad dwudziestoletnia welwiczja przedziwna. Jest jedynym egzemplarzem na świecie, który wytwarza nasiona w ogrodzie botanicznym.

Berliński Ogród Botaniczny mieści 15 szklarni, liczne pawilony, budynki mieszkalne, elektrociepłownie w celu zapewnienia roślinom odpowiednich warunków termicznych, a także muzeum, herbarium i bibliotekę.

http://www.botanischer-garten-berlin.de/

Madeira Botanical Garden (wyspa Madera)

Madera to wyspa, na której panuje cudowny klimat. Nigdy nie jest tam ani za ciepło, ani za zimno. Opady deszczów również są umiarkowane – sprzyjają bujnej roślinności. Wyspa Madera jest jednym, wielkim ogrodem botanicznym. Jednak już w 1960 roku spełniło się marzenie mieszkańców i oficjalnie został utworzony tam ogród botaniczny, który znajduje się 3 km od Funchal, stolicy Madery. Z tego miejsca można obserwować przepiękne góry – na północy, i cudowny Ocean Atlantycki – na południu. Obiekt ten powstał z myślą o roślinności, która w warunkach otwartych – wymierała.

Na terenie ogrodu zaprezentowanych jest w sumie ok. 2000 egzemplarzy roślin uprawianych w klimacie podzwrotnikowym i tropikalnym. Możemy podziwiać roślinność rodzimą z Madery i innych wysp Atlantyckich: gaj roślin zadrzewionych z rejonów tropikalnych i Himalajów, ogrody z roślinnością tropikalną taką jak mango, papaya, czy awokado – a także kawą, trzciną cukrową i inną tropikalną roślinnością użytkową.

W ogrodzie wyróżnia się łącznie 5 sekcji, w tym jedną nie poświęconą roślinności. To Park Papug, w którym zgromadzonych jest ponad 300 gatunków tych barwnych ptaków, w tym jedne z najbardziej rozpoznawalnych i niesamowitych wprost okazów – Ar.

Podobnie jak i inne ogrody, jest to idealne miejsce do wypoczynku, nawet jeżeli nie jesteś wielkim fanem roślinności. Zagwarantowane są nam piękne widoki roztaczające się dookoła.

Park w Maderze to raj – pomiędzy rzadko spotykaną roślinnością przelatują tropikalne ptaki oraz motyle. Znaleźć tu można także miejsca na badania przyrodnicze i edukację.

Niedaleko ogrodu znajduje się jeszcze jeden – Monte Palace Tropical Garden. To idealny przykład tego, jak interesująco można połączyć roślinność rodzimą z orientem – kulturą Chińską i Japońską.

Z pośród wielu elementów tych kultur znaleźć możemy m.in. dwa psy „Fo” z marmuru, zazwyczaj stawiane przy wejściu świątyń jako ich opiekunowie; kilka buddyjskich rzeźb; posąg smoka otoczonego przez dzieci – symbol płodności; czy urozmaicenia takie jak fontanny i jeziorka wypełnione rybami „Koi”.

Ji Chang Yuan (Jiangsu, Chiny)

640px-Jichang Yuan

Znajdujący się wewnątrz Parku Xihui, ten pierwotnie szesnastowieczny ogród w prowincji Jiangsu znany jest także jako Ogród Ekstazy – który obiecuje wiele. Ale także dostarcza.

Jest to ogród iluzji, zajmujący ledwie akr, ale dający wrażenie głębi, szerokości i wysokości. Sztuczna góra w charakterystycznej żółtej skale wydaje się być naturalną częścią pagórkowatego krajobrazu otaczającego ogród, a „muzyczny” strumień bulgocze wpływając do długiego basenu, sprawiając wrażenie naturalizmu.

Piękny pawilon rozciąga się tuż nad wodą w jednym punkcie, podczas gdy na drugim końcu basenu znajduje się dostojny Most Siedmiu Gwiazd. Poza tym, ogród rozpływa się w więcej sektorów z pawilonami i alejkami. Fakt, że ogród został gruntownie odrestaurowany w XIX w. nie odbiera jego piękna.